Síň slávy
K dispozici tu nabízíme světové hvězdy z blízkého okolí / Vrchlabí, Zálesní Lhota, Benecko/ na tablech v životní velikosti – snowbordkrosařku Evu Samkovou, mistryni světa, olympijskou vítězku a nositelku tří křišťálových glóbů. Další super star je Květa Jeriová Pecková, trojnásobná olympijská medailistka, královna bílé stopy a opakovaně světová univerziádní šampiónka. Následuje Blanka Paulů, také lyžařka běžkyně, na zimních světových univerziádách zvítězila dokonce pětkrát, má dvě medaile z mistrovství světa a stříbro z olympiády a 16 titulů mistryně republiky v kategorii žen. Neskromným přídavkem je deset titulů mistryně světa v běhu do vrchu. Nejmladší z party slavných je rychlobruslařka, Karolína Erbanová, držitelka bronzu ze zimní olympiády na 500 m distanci. Z mistrovství Evropa a světa přivezla 20!! medailí, a ještě k tomu je držitelkou světového rekordu juniorek ve sprinterském čtyřboji.
Co bychom byli za stánek sportu, kdybychom opomněli pánskou kategorii. Michal Krčmář, stříbrný na ZOH v biatlonovém sprintu má z MS a ME 8 placek, což hovoří za vše. K tomu jsme i patrioté – šestým jezdcem z nejslavnějších je Bohumil Hanč, nestor našeho zimního závodění s 8 tituly mistra zemí Koruny české. Všech šest velikánů bílého sportu je zároveň patrony dolnobranského muzea a jaksepatří obdarovali naši síň slávy řadou artefaktů, na kterých drtili své soupeře. Málokterá expozice lyžařská se může holedbat křišťálovým glóbem, Hančovými ski z roku 1909, pažbou mistrovské flinty, medailovými běžkami Květy, bronzovou kombinézou…
Aby síň slávy, umístěná v západní komnatě expozice nebyla pouze připomínkou hvězdných sousedů, má svým spoluobčanům co říct i patnáctka dolnobranských rodáků a závodníků místního klubu – mistrů republiky. Naprosto dominuje Lucie Bucharová /1971/. Desetkrát dokázala vyhrát titul republikové šampiónky, reprezentovat stát v týmech dorostenecké, juniorské, ženské a univerziádní reprezentace. Jako první Češka v historii zvítězila ve dvou světových dálkových bězích a byla 2. v celkovém pořadí.