Muzeum lyžování Dolní Branná
Muzeum lyžování Dolní Branná

Expozice historie bílého sportu

Expozice je koncipována v interaktivní formě. Exponáty budou na bázi přírůstků a zápůjček obměňovány tak, aby návštěvníka po čase překvapily novinkami. Panely nebudou hovořit toliko běžnou popisnou formou. Zakomponováním interaktivního stojanu v předsálí muzea si zájemce může nabízené předměty ze stojanu vyjmout, osahat, potěžkat, vyzkoušet, eventuálně se jimi vystrojit a před muzeem otestovat / bude-li bílo/ či se na nich vyfotografovat.

Hlavní výstavní sál je doménou historického vývoje bílých sportů. S věcnou střízlivostí připomínáme nesmazatelné kouzlo časů, kdy Svaz lyžařů v Království českém založil svou korporaci jako první na planetě /1903/. Netradičně tvarově a barevně řešené paravány demonstrují stovky pečlivě vybraných exponátů místních výrobců, vyrábějících zimní výzbroj a výstroj pro skijáky, bruslaře, sáňkaře, bobisty, hokejisty, rychlobruslaře i obyčejné smrtelníky – zimní turisty. Co kousek, to nádhera, fortelné botky nevyjímaje. Běžné, závodní, světové, unikátní. Všechny sorty tu najdeme. Na instalované televizi si návštěvník může prohlédnout desítky momentek z ruchu, tvořeného aktéry bílých sportů.

Obzvláště bohatou kolekci lyžařského mazání a vosků nelze nevyzvednout. Jde s pravděpodobností, hraničící s jistotou, o nejbohatší konvolut, vystavený v Evropě. Vystaveny jsou stovky mazadel, výrobků 140 firem výrobců ze tří kontinentů. Kolekce se stále doplňuje a přírůstky se přešupačí do výstavního sálu.

Oddělení sáňkařského sportu shromáždilo povětšinou lidové, běžné sáňky – samotížky, housličky, sportky, řiditelné a brzděné, doplněné o ceněnou raritu – Peterův bob na lyžích s originálním systémem zatáčení.

Řady bruslí – kolumbusek, šroubovek, čunderek, šnekovek, jacksonek, kanad a šlajfek doplňuje i hokejka samorostka, jakou už dnešní hráči znají jen z vyprávění starců.

Významně je zastoupeno najmě dětské nářadíčko – kluzky, dužky, lorencky … to bylo radosti, když se vánoční nadílka pyšnila opravdickými skijemi.

Lyžařské hole a byly jich stovky druhů zpracováním, tvarem i materiálem – holt výrobci se tumlovali a sportsmani kupovali.

Skijím předcházely kusle, krokve – i ty můžete shlédnout, navíc i zprubovat zápůjčkou ze stojanu ve vstupní hale muzea. Prostředky k zimní turistice – krosny, brotsaky, batohy, vše jest k vidění. Fajnšmekry potěší sbírka účastnických odznaků z vrcholných světových soutěží a významných závodů.


Muzeum lyžování

Muzeum lyžování
Dolní Branná čp. 1
543 62

739 452 760
info@muzeumlyzovani.cz